Poradnik

Potrzebujesz pomocy?

Nasi eksperci opracowali szereg informacji dotyczących wełny climowool
oraz sposobu jej montażu.

Zastanawiam się nad zakupem wełny do izolacji dachu.

Zastanawiam się nad zakupem wełny do izolacji dachu. Jestem na etapie wyboru producenta. Oprócz ceny znaczenie ma dla…

Czytaj więcej

Podobno im większa grubość tym lepsza izolacyjność.

Mam 18 cm miejsca na położenie izolacji. Podobno im większa grubość tym lepsza izolacyjność. Czy mogę włożyć tam…

Czytaj więcej

Mieszkam blisko centrum miasta. Przy okazji termorenowacji dachu skośnego chciałbym obniżyć poziom hałasu. Jakie produkty zastosować?

Mieszkam blisko centrum miasta. Przy okazji termorenowacji dachu skośnego chciałbym obniżyć poziom hałasu. Jakie produkty zastosować? Wszystkie mineralne…

Czytaj więcej
filmy produktowe

Poznaj nasze produkty

Zapoznaj się z materiałem filmowym i zobacz, jak prosta jest izolacja z climowool.

Prezentacja marki i produktów climowool
Montaż wełny krok po kroku zgodnie z nowymi zasadami budowlanymi
Rekomendowane rozwiązania z zastosowaniem wełny climowool
FAQ

Masz pytania?

Vademecum izolacji climowool – zbiór pytań i odpowiedzi dotyczący naszych produktów, montażu,
izolacji dachów i ścian, a także szereg praktycznych porad.

 • Dlaczego tak ważna jest sprężystość wełny, skoro jej podstawową funkcją jest izolacja?

  Aby izolacja spełniła swoją funkcję i możliwe było uzyskanie zakładanych parametrów termoizolacyjnych, bardzo ważne jest, aby materiał oprócz deklarowanych współczynników był odpowiednio ułożony w izolowane przestrzenie. Mineralna wełna szklana climowool dzięki swej sprężystości idealnie się dopasowuje i wypełnia przegrody, niwelując mostki termiczne. Oprócz tego dzięki długim, odpowiednio zaburzonym elastycznym szklanym włóknom materiał izolacyjny pozwala na zdecydowanie mniejszy ciężar izolacji, lepszą wytrzymałość mechaniczną (nie kruszy się tak łatwo jak wełna skalna)
  oraz 7-krotną kompresję, zmniejszając koszty transportu i składowania. Sprężystość naszych wełen pozwala również
  na demontaż i ponowny montaż izolacji w przegrody.

 • Czy poradzę sobie sam z montażem izolacji, czy muszę zlecić to fachowcom?

  Wszystko zależy od czasu, jaki może Pan poświęcić na wykonanie izolacji. Produkty firmy climowool wyróżnia wysoka jakość. Oprócz wysokich parametrów izolacyjnych dzięki zaawansowanej technologii są również łatwe w montażu.
  Przy postępowaniu wg instrukcji montażu i ogólnych zasad budowlanych montaż nie powinien sprawiać problemów. Niemniej fachowcy mający na co dzień do czynienia z izolowaniem powierzchni budowlanych, a co za tym idzie dużą wprawę, zrobią to w zdecydowanie krótszym czasie.

 • Mam grzyba na ścianie. Chcę obłożyć ścianę izolacją i płytą gipsowo-kartonową. Czy to pomoże?

  Niewątpliwie pojawienie się grzyba na ścianie ma związek ze złą izolacją lub jej brakiem oraz nieodpowiednią wentylacją. Niestety, choć nasza wełna jest odporna na grzyby i pleśń, w tej sytuacji to tylko odsunie problem w czasie. Aby pozbyć się go raz na zawsze, najpierw trzeba wysuszyć ścianę, stosując specjalistyczne środki zgodnie z instrukcjami ich producentów, a potem dobrać odpowiednią izolację termiczną i przeciwwilgociową.

 • Jakim parametrem należy się kierować w ocenie izolacji? Podawane są różne i nie wiem, jaki jest właściwy.

  Podstawowe parametry opisujące izolacyjność materiału to λ (lambda) i R. Czasami podaje się obydwa, czasami tylko jeden z nich.
  λ [W/mK] to współczynnik przewodzenia ciepła. Mówi nam o tym, ile ciepła przenika przez materiał, czyli jak dobrym jest izolatorem. Im niższy współczynnik λ, tym materiał jest lepszym izolatorem. Wartość ta jest niezależna od grubości materiału.
  R to opór cieplny. Ten parametr określa, jak duża jest zdolność produktu do powstrzymania strat ciepła. Wartość oporu cieplnego zależy od grubości materiału i współczynnika przewodzenia ciepła. Im większa wartość, tym lepiej – oznacza to, że mniej energii przechodzi na zewnątrz.
  Jak widać, grubość izolacji ma bardzo duże znaczenie i każdy dodatkowy cm bezpośrednio wpływa na lepszy opór,
  a co za tym idzie mniejsze koszty ogrzewania w przyszłości. Dlatego też zalecamy minimalną grubość 25 cm w układzie dwuwarstwowym.

  R = d/λ [m2*K/W], gdzie d – grubość izolacji [m]

 • W jakich opakowaniach są dostępne Państwa produkty i czy potrzebny jest specjalny magazyn do ich składowania?

  Produkt climowool DF1 został poddany kompresji gwarantującej małą objętość w transporcie przy jednoczesnej gwarancji powrotu do deklarowanej grubości. Rolki pakowane są na palecie zbiorczej po 32 sztuki.
  Produkt climowool TW1-E w paczkach na palecie pakowany jest po 28 lub 32 sztuk – w zależności od grubości.
  Do przechowywania palet nie jest potrzebne dodatkowe miejsce magazynowe. Mogą one stać bez zadaszenia
  na utwardzonym podłożu pod warunkiem nieuszkodzenia powłoki zewnętrznej opakowania. Po rozpakowaniu palety pozostałe opakowania należy przenieść pod zadaszenie.

 • Mam zamiar sprzedać dom. Czy audyt energetyczny jest konieczny?

  W 2002 roku dyrektywa unijna 2002/91/WE wprowadziła nowe wymagania/zalecenia – certyfikację energetyczną budynków, zwracając uwagę na to, jak ważne jest zmniejszenie zużycia energii do ogrzania budynków. Ma ono bezpośredni wpływ zarówno na ekologię, jak i nasze portfele. Od stycznia 2009 roku w przypadku sprzedaży lub najmu budynków i mieszkań, które są w użytkowaniu, konieczne jest, by posiadały one świadectwo energetyczne.

 • Zakupiłem mineralną wełnę szklaną climowool DF1 do izolacji dachu w układzie dwuwarstwowym (5 cm + 15 cm). W rolkach z materiałem o grubości 5 cm było za mało materiału.

  Technologicznie zaawansowana linia zapewnia automatyczne cięcie i pakowanie produktów. Wyklucza to w 99,9% pomyłki ilościowe. W wypadku mineralnych wełen szklanych climowool o grubości 50 mm proszę zwrócić uwagę na fakt pakowania razem dwóch warstw o długości 6500 mm. Przed użyciem należy rozdzielić warstwy i każdą z osobna wstrząsnąć,
  aby uzyskała ona deklarowaną grubość. Czasami zdarza się, że nie czekając aż wełna się rozpręży, otwiera się ją i aplikuje w izolowaną przestrzeń. Stąd mogło pojawić się przeświadczenie o mniejszej niż deklarowana ilość wełny w rolce. Niemniej jednak każdą reklamację – zarówno jakościową, jak i ilościową – należy zgłosić w punkcie zakupu i na pewno zostanie
  ona rozpatrzona.

 • Jestem na etapie projektowania ścian działowych. Zastanawiam się, czy murować je, czy też postawić lekkie ściany działowe.

  Rekomendujemy lekkie ściany działowe – z wielu powodów. Między innymi ściany te w znacznym stopniu polepszają nasz komfort akustyczny w domu. Dzięki temu każdy domownik może realizować wszystkie swoje pasje, nie przeszkadzając pozostałym mieszkańcom. Stosowanie tej metody niweluje potrzebę ciężkich fundamentów, zaś sucha zabudowa nie wymaga mokrych prac, co ma wpływ na wilgotność powietrza. Ewentualna zmiana zagospodarowania naszej przestrzeni również będzie łatwiejsza i szybsza (demontaż i ponowny montaż) niż wyburzanie ścian murowanych. Do ścian działowych proponujemy płyty akustyczne climowool TW1-E.

 • Mam 15-centymetrowe krokwie i bardzo mało miejsca. Praktycznie nic się nie da zrobić. Czym mam to izolować i czy to w ogóle ma sens?

  Izolacja zawsze ma sens. Jeśli nie istnieje szansa na położenie rusztu wsporczego i drugiej warstwy izolacyjnej w poprzek pierwszej, należy zastosować możliwie najlepszy materiał o najniższym współczynniku przewodzenia ciepła. Taka jest nasza nowa mineralna wełna szklana climowool DF 33 – jedna z najcieplejszych na rynku!

 • Czy dom energooszczędny to dom pasywny?

  Z całą pewnością nie. Aby budynek był zgodny z wymaganiami energooszczędnego budownictwa, wystarczy spełnić wymogi zgodne z obowiązującym prawem. Między innymi wartość współczynnika przenikania ciepła U ścian, dachu, stropów musi być mniejsza od granicznej wartości U (max), gdzie przykładowe wymagane U (max) np. dla ścian zewnętrznych warstwowych, dachów i stropodachów w budownictwie jednorodzinnym wynosi 0,30 [W/m2K]. Izolacja budynku wg przepisów prawa zapewni nam minimalne oszczędności, które zwiększają się wraz z dodatkową ilością cm izolacji. Ukoronowaniem jest dom pasywny. Oprócz zastosowania odpowiedniej grubości izolacji pozwalającej osiągnąć współczynnik przenikania ciepła U na poziomie 0,15 W/m2K należy zastosować szereg rozwiązań mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji (wentylacja mechaniczna, odpowiednia wielkość i szczelność okien i ich współczynnik przepuszczania promieniowania słonecznego itp.).

 • Na jakiej zasadzie produkty climowool dopuszczone są na rynek polski?

  Produkty z mineralnej wełny szklanej climowool posiadają znak CE. Zgodnie z Ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych, wyrób budowlany nadaje się do stosowania przy wykonywaniu robót budowlanych, jeśli został oznakowany CE, co oznacza, że dokonano jego oceny ze stosowną specyfikacją techniczną – w przypadku wełny mineralnej taką specyfikacją jest europejska norma zharmonizowana. Wszystkie certyfikaty CE dla naszych produktów znajdują się na stronie www.climowool.pl.

 • Norma produktów

  W przypadku wyrobów budowlanych, dla których przygotowana została zharmonizowana norma produktowa, jest ona specyfikacją techniczną, z którą należy dokonać ocenę zgodności.
  W przypadku produktów z wełny mineralnej stosowną normą jest zharmonizowana z dyrektywą UE o wyrobach budowlanych norma EN 13162 Wyroby z izolacji cieplnej w budownictwie. Wyroby z wełny mineralnej (MW) produkowane fabrycznie. Norma opisuje wymagane właściwości wyrobów, procedury badawcze, oceny zgodności oraz sposób znakowania i etykietowania CE.

  Na opakowaniach wszystkich naszych rolek i paczek, jak również na folii każdej palety znajdą Państwo etykietę CE – szczegóły oraz wzór etykiety znajdują się w naszym cenniku.

 • Dlaczego mówi się, że izolacje z mineralnej wełny szklanej to izolacje ekologiczne?

  Mineralna wełna szklana jest materiałem, do produkcji którego używa się naturalnego surowca w postaci piasku kwarcowego i wtórnych surowców jak stłuczka szklana. Eksploatacja – to zmniejszenie emisji ciepła do atmosfery, to odpowiedni, przyjazny klimat dzięki oddychającym przegrodom dla Ciebie i Twojej rodziny.

 • Zastanawiam się, co wybrać do izolacji dachu – płyty czy maty?

  Zależy nam na łatwości montażu oraz tym, by produkt był w 100% wykorzystany/bezopadowy – dlatego do izolacji poddaszy polecamy naszą wełnę w rolkach. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do użycia płyt. Szczególnie jeśli chcemy zyskać wyższą izolacyjność akustyczną, jako drugą warstwę można zastosować płytę climowool TW1-E lub zrobić obydwie warstwy w płytach.

 • Na poddaszu, które jest zaizolowane wełną szklaną, zauważyłem myszy. Czy mam się obawiać o izolację?

  Izolacja nie powinna ulec uszkodzeniu. Mineralna wełna szklana jest odporna na grzyby i pleśń i jednocześnie nie stanowi pożywki dla myszy i innych gryzoni.

 • Dlaczego lepiej zastosować dwie warstwy izolacji w dachu skośnym?

  Ułożenie dwóch warstw izolacji przy założeniu, że drugą układamy w poprzek pierwszej (ułożonej między krokwiami)
  na ruszcie wsporczym w istotny sposób eliminuje mostki termiczne, polepszając znacznie współczynnik całej przegrody (współczynnik przewodzenia ciepła λ). Istotne jest nie tylko zachowanie ciągłości izolacji termicznej, ale również lepszej izolacyjności ogniowej krokwi.

 • W prasie jest dużo informacji na temat szkodliwości waty szklanej. Jakie są Państwa produkty?

  Mineralna wełna szklana to zupełnie inny materiał. W przeciwieństwie do waty szklanej ma długie włókna szklane, specjalnie zaburzane w procesie produkcyjnym.
  Dzięki temu jest bezpieczna i nie kaleczy. Mineralna wełna szklana to obecnie jeden z najlepiej przebadanych materiałów
  do izolacji.

 • Mam zamiar ocieplić poddasze. Są różne opinie na temat mineralnej wełny szklanej i skalnej. Która jest zdrowsza i mniej pyli?

  Mineralna wełna szklana i mineralna wełna skalna to w pełni ekologiczne produkty na bazie stłuczki szklanej i piasku kwarcowego oraz kamienia. Różnią się między innymi długością włókien i możliwością ich zaburzania. Wełna mineralna skalna jest produkowana z kamienia (bazaltu), przez co ma krótkie i kruche włókna, a możliwość ich zaburzania jest mniejsza. Dlatego też materiał ten jest zdecydowanie delikatniejszy w trakcie montażu i łatwiej go uszkodzić oraz, co za tym idzie, bardziej się kruszy i pyli – w przeciwieństwie do mineralnej wełny szklanej o długim, elastycznym włóknie. Krótkie włókno ma wpływ również na trwałość – materiał, który ulegnie zniszczeniu (np. nadepnięcie), nie nadaje się do montażu. Niemniej jednak obydwie wełny są materiałem budowlanym i zgodnie z przepisami BHP przy montażu należy używać masek, rękawiczek oraz okularów ochronnych, zwiększając komfort pracy.

 • Mam waszą wełnę DF1. Jak ją ciąć, żeby było jak najmniej odpadów?

  Należy ciąć z szerokości i układać na długość. Wełnę najlepiej jest układać na lekki wcisk, co oznacza dodanie do rozmiaru krokwi ok. 2 cm naddatku. Jeśli będziemy ciąć w ten sposób i kolejno układać między krokwiami warstwy, unikniemy również zbędnych mostków termicznych oraz przykrych niespodzianek z różnicą szerokości pomiędzy górą a dołem krokwi. Łatwiejszy będzie też sam montaż.

 • Czy mineralna wełna szklana jest też niepalna jak skalna?

  Bezpieczeństwo pożarowe zarówno w UE, jak i w Polsce jest traktowane priorytetowo.
  Zgodnie z klasyfikacją ogniową wszystkie materiały budowlane zostały podzielone na klasy od najwyższej – A1(materiał niepalny), po klasę najgorszą – F. Nasze mineralne wełny szklane posiadają klasyfikację ogniową A1.

 • Chcę kupić waszą wełnę na poddasze użytkowe. Jaka jest różnica między produktami climowool DF1, DF35, DF33 a TW1-E?

  Produkty climowool z mineralnej wełny szklanej różnią się między sobą kształtem (trzy pierwsze produkty to maty, a TW1
  to produkt w płytach). Poza tym mają różny współczynnik przewodzenia λ od 0,039 do 0,033. Wszystkie produkty charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną i akustyczną. Dzięki temu, że są z włókien szklanych, nie obciążają nadmiernie konstrukcji dachowej, zachowując wysokie parametry termoizolacyjne. Im mniej miejsca na izolację (np. między krokwiami), tym produkt stosowany (rekomendujemy DF33) powinien mieć lepszy współczynnik przewodzenia λ (im mniejszy, tym lepszy), aby zapewnić nam odpowiednią izolację termiczno-akustyczną.

 • Dlaczego szczelina wentylacyjna jest taka ważna i czy na pewno jest potrzebna?

  W każdym budynku, szczególnie w okresie zimowym (wszystkie okna są szczelnie zamknięte), produkujemy ogromną ilość pary wodnej (gotowanie, pranie, prysznic itd.). Przy tak dużej różnicy temperatur para wodna skrapla się (widoczne to jest
  na lustrze w łazience itp.). Jeśli nie ma dobrej wentylacji, w tym szczeliny wentylacyjnej/pustki w dachu, para nie jest
  w stanie wydostać się na zewnątrz i skrapla się w wełnie. Mokry materiał – tak jak mokry sweter wełniany – nie jest w stanie spełniać swojej funkcji termoizolacyjnej. Dodatkowo może dojść do gnicia krokwi, grzybów itp.

 • Czy wasza wełna może się stykać z wiatroizolacją i co mi daje jej zastosowanie?

  Wiatroizolacja, czyli membrana dachowa, jest zalecana na wypadek ewentualnych nieszczelności poszycia dachowego,
  aby ochronić między innymi materiał izolacyjny przed opadami atmosferycznymi. Oprócz tego odprowadza parę wodną
  na zewnątrz przegrody. Nasz materiał izolacyjny może się stykać z membraną pod warunkiem, że jest to wiatroizolacja przeznaczona do bezpośredniej styczności z wełną. W przeciwnym razie konieczna jest szczelina między folią a wełną.

 • Czy do waszych produktów należy stosować paraizolację? Jeśli tak, to w jaki sposób i jaka się nadaje najlepiej?

  Zalecamy stosowanie paraizolacji, jednakże jeśli stosujemy folię, należy zadbać o to, by była ona przeznaczona
  do bezpośredniej styczności z wełną oraz zwrócić uwagę na prawidłowy montaż. Folia powinna być zamontowana na całej połaci dachu – bez przerw – zapewniając ciągłość. W przeciwnym razie para wodna skropli się w przegrodzie, obniżając znacznie parametry izolacyjności wełny.

 • Zalecacie układanie wełny między krokwie na lekki wcisk. Czy trzeba ją jeszcze dodatkowo zabezpieczać?

  Wełna powinna być montowana na lekki wcisk, aby dokładnie wypełniła przestrzeń między krokwiami – dzięki temu można uniknąć jak największej ilości mostków termicznych. Linką lub drutem zabezpieczamy wełnę przed ewentualnym osunięciem się lub wybrzuszeniem w krokwi. Dodatkowo ułatwia to dalszy montaż np. płyt gipsowo-kartonowych.
  W przypadku zastosowania najnowszego produktu – mineralnej wełny szklanej climowool DF33 (najcieplejszy materiał
  na rynku – λ = 0,033 [W/mK]), nie ma potrzeby zabezpieczania materiału dodatkowym olinkowaniem. Produkt ten dzięki innowacyjnej technologii po rozprężeniu w przegrodzie nie osuwa się i nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń.

 • Mieszkam blisko centrum miasta. Przy okazji termorenowacji dachu skośnego chciałbym obniżyć poziom hałasu. Jakie produkty zastosować?

  Wszystkie mineralne wełny szklane stanowią oprócz izolacji termicznej również izolację akustyczną. W sytuacji podwyższonego poziomu hałasu (zgiełk uliczny, drogi szybkiego ruchu) zalecamy zastosowanie produktu dedykowanego
  do izolacji akustycznej – płyty climowool TW1-E.
  W przypadku izolacji dachu skośnego w układzie dwuwarstwowym zalecamy położenie drugiej warstwy w postaci wyżej wymienionych płyt.

 • Mam 18 cm miejsca na położenie izolacji. Podobno im większa grubość, tym lepsza izolacyjność. Czy mogę włożyć tam 20 cm?

  Izolatorem w wełnie jest zamknięte powietrze. Optymalne warunki izolacyjne wełna posiada przy całkowitym rozprężeniu. Możemy polepszyć te parametry jedynie przez ułożenie drugiej poprzecznej warstwy na ruszcie wsporczym lub wydłużenie krokwi przez nabicie na nie dodatkowych listew dystansowych, zwiększających ich wysokość do 20 cm – proszę nie zapomnieć o szczelinie wentylacyjnej.

 • Zastanawiam się nad zakupem wełny do izolacji dachu. Jestem na etapie wyboru producenta. Oprócz ceny znaczenie ma dla mnie jakość. Inni producenci mają o wiele szerszy wachlarz produktów niż wy, właściwie do każdej aplikacji inny.

  W większości sytuacji produkty przeznaczone do różnych aplikacji (dach skośny, poddasza nieużytkowe, stropy, ściany działowe itd.) bazują na tym samym podstawowym produkcie. Różna jest tylko nazwa. Rzeczywista różnica pomiędzy nimi to gęstość, opór cieplny, kształt (maty, rolki). Nasze produkty mają najlepszy współczynnik ceny do jakości. Działamy zgodnie z naszą myślą przewodnią: mniej produktów – wiele możliwości zastosowań, skupiając się na jakości produktu. Oczywiście będziemy dążyć do rozszerzenia naszej oferty, ale tylko o te produkty, które różnią się od pozostałych technologicznie, a nie nazwą handlową.

Kontakt

Gdzie kupić

Znajdź najbliższego dystrybutora produktów climowool.