Czy dom energooszczędny to dom pasywny?

Budownictwo pasywne – czym się charakteryzuje?

Ekologia oraz ochrona środowiska – to popularne trendy, które coraz częściej pojawiają się w wielu dziedzinach życia. Właśnie dlatego nierzadko można spotkać się z takim określeniem jak domy pasywne, pojawiającym się w nowoczesnym budownictwie. Wiele osób wciąż może zastanawiać się, co to jest dom pasywny, jakie spełnia funkcje i czym różni się od budynków energooszczędnego.

Najprościej mówiąc, pasywny dom to taki, który ma zminimalizowane zapotrzebowanie na energię cieplną. Wynosi ona około 1,5 l oleju opałowego lub 1,5 m³ gazu ziemnego w skali całego roku. Zadaniem projektantów oraz architektów jest stworzenie takiego projektu domu, którego zużycie energii w trakcie eksploatacji budynku będzie minimalne, a jednocześnie wyróżniać się będzie atrakcyjnością oraz funkcjonalnością.

Dom energooszczędne – parametry

Podobnie jak budownictwo pasywne, również domy energooszczędne mają takie samo zadanie – zminimalizować utratę ciepła. Jednak wiele osób mylnie utożsamia ze sobą te dwa pojęcia, a jednak budynki pasywne nieco różnią się od tych energooszczędnych.

Budynki energooszczędne to takie, w których zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 30 do 60 kWh(m2·rok), co oznacza, że jest ono nieco wyższe niż w przypadku domów pasywnych. Wynika to przede wszystkim z różnic w projekcie oraz konstrukcji tych dwóch typów domów. Jeśli zapotrzebowanie energetyczne obiektu mieści się w powyższych widełkach, to można o nim mówić, jako budynku energooszczędnym.

Czy dom energooszczędny to dom pasywny?

Nie każdy dom energooszczędny jest także pasywny. Wszystko zależy od konkretnych parametrów budynków, które musi spełnić każdy obiekt. Bardzo ważne jest, aby wszystkie wymogi były zgodne z prawem. Na przykład wartość współczynnika przenikania ciepła U ścian, dachu, stropów musi być mniejsza od granicznej wartości U (max), gdzie przykładowe wymagane U (max), np. dla ścian zewnętrznych warstwowych, dachów i stropodachów w budownictwie jednorodzinnym, wynosi 0,30 [W/m2K].

Ważna jest odpowiednia izolacja budynku, ponieważ według przepisów, zapewnia ona minimalne oszczędności, które zwiększają się wraz z dodatkową ilością centymetrów izolacji. To właśnie wtedy możemy mówić o domu pasywnym. Oprócz zastosowania odpowiedniej grubości izolacji, pozwalającej osiągnąć współczynnik przenikania ciepła U na poziomie 0,15 W/m2K należy zastosować szereg rozwiązań mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji (wentylacja mechaniczna, odpowiednia wielkość i szczelność okien i ich współczynnik przepuszczania promieniowania słonecznego itp.).

Dom pasywny a energooszczędny – różnice

Każdy budynek niskoenergetyczny ma jedno zadanie – redukować zapotrzebowanie na energię. Jest to możliwe, dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii oraz rozwiązań. Domy energooszczędne i pasywne to budynki, które są przede wszystkim ekologiczne i bezpieczne dla środowiska naturalnego. Różnice pomiędzy tymi dwoma typami budownictwa polegają przede wszystkim na zróżnicowaniu zapotrzebowania na energię, a co za tym idzie rozwiązań technologicznych. Inny powinien być projekt domu. Domy pasywne wyróżniają się prostą bryłą z wieloma otwartymi przestrzeniami, nasłonecznioną od południa. Z kolei budynki energooszczędne mogą posiadać klasyczny podział na pokoje, a nawet pochyłe i skomplikowane dachy. W skrócie – każdy dom pasywny będzie jednocześnie energooszczędny, z kolei nie każdy budynek energooszczędny jest pasywny.

Dom energooszczędny a dom pasywny