Czy w domach o konstrukcji szkieletowej jest zimno?

W życiu każdego z nas przychodzi moment na stabilizację – to właśnie wtedy kupujemy mieszkanie lub działkę na dom i to na nim się dzisiaj skupimy. Postaramy się również rozwiać odwieczny dylemat dotyczący tego, czy warto zdecydować się na zabudowę drewnianą.

Tworzenie domów kanadyjskich (szkieletowych) zyskuje w Polsce coraz większą popularność, pojawiają się również firmy, które oferują ich wykonanie. Jak powszechnie wiadomo nasi zagraniczni sąsiedzi tworzą swoje domy głównie z drewna, natomiast Polacy cały czas mają w tej kwestii wątpliwości. Kto zatem ma rację? I czy w domach o konstrukcji szkieletowej rzeczywiście jest zimno?

Dom szkieletowy – co to jest?

Na początku warto zapoznać się z definicją domu szkieletowego. Jest to obiekt, który tworzy się z desek łączonych ze sobą przy pomocy gwoździ lub specjalnych, metalowych złączy, a następnie ociepla go izolacją, np. z wełny mineralnej. Taka konstrukcja ma wiele zalet, do których należy:

  • Szybkość budowy: poza wylaniem fundamentów nie wykonuje się żadnych mokrych prac, dlatego też można tworzyć konstrukcję przez cały rok, niezależnie od pogody.
  • Proces przyjazny dla środowiska: tworzenie z drewna emituje o wiele mniej dwutlenku węgla niż budowanie konstrukcji z betonu czy ceramiki.
  • Niskie koszty transportu materiałów: drewno jest bardzo lekkie i można je w wygodny sposób dostarczyć we wskazane miejsce.
  • Możliwość rozbudowy: jeśli działka na to pozwala, konstrukcja może zostać poszerzona i dowolnie zmodyfikowana.

Jak widać, tego typu rozwiązanie ma dużo zalet, mimo tego wiele osób nadal ma wątpliwości co do tworzenia konstrukcji szkieletowych. Wśród naszych rodaków panuje przekonanie, że dom szkieletowy szybko się wychładza, a przecież tego typu konstrukcje tworzone są głównie w krajach, w których panują duże niższe temperatury niż w Polsce. Najczęściej na ich budowę decydują się mieszkańcy Szwecji, Norwegii, a także Kanady.

W domu szkieletowym może być zimno, ale niska temperatura może panować także w betonowym. To, ile stopni pokaże termometr, zależy od zastosowanych materiałów izolacyjnych, np. grubości warstwy wełny mineralnej, sposobu ogrzewania, a także szczelności okien i wielu innych elementów. To my, jako właściciele, mamy na to największy wpływ. Jeśli boisz się, że Twoja nieruchomość będzie szybko tracić ciepło, to poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą Ci tego uniknąć.

Na co zwrócić uwagę, aby dom szkieletowy nie był zimny?

  • Parametry cieplne: decydując się na konstrukcję szkieletową, powinno się ocieplić ją tak, aby zarówno ściany, jak i dach posiadały właściwy opór cieplny. W ten sposób nieruchomość nie będzie się nadmiernie wychładzać ani przegrzewać, a o to właśnie chodzi.
  • Ściany: powinny zostać pokryte odpowiednią warstwą izolacji z wełny mineralnej.
  • Wyposażenie instalacyjne: jeśli chcemy, żeby dom był ciepły i szczelny, to poza warstwą izolacji z wełny mineralnej warto wyposażyć go w wentylacje mechaniczną, która umożliwi odzyskiwanie ciepła, a także system ogrzewania zasilany ze źródeł odnawialnych.

Szczelność konstrukcji zależy od zastosowanych rozwiązań oraz użytych do budowy materiałów, dlatego też warto zainwestować w nie podczas tworzenia domu szkieletowego. Taka inwestycja szybko się zwróci i pozwoli zaoszczędzić, a Ty będziesz cieszyć się odpowiednią temperaturą wnętrza niezależnie od pogody.

Jak wygląda gromadzenie ciepła w konstrukcji szkieletowej?

Niezależnie od wybranego sposobu ogrzewania wewnątrz, należy wytworzyć taką ilość ciepła, która pozwoli ogrzać zgromadzone w nim powietrze. W odróżnieniu od obiektów betonowych nie musimy ogrzewać murów, ponieważ drewniane ściany go nie gromadzą, tylko zatrzymują wewnątrz, dzięki izolacji.

Jak widać, konstrukcja szkieletowa ma wiele zalet, jednak, aby w pełni z nich korzystać, należy niektóre elementy uwzględnić jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Kanadyjczyk to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą, aby ich cztery ściany były ekonomiczne i ekologiczne. Co więcej, tego typu obiekty mają również mocną konstrukcję, a ich budowa trwa bardzo krótko, dzięki czemu sprawdzą się zwłaszcza dla osób, które chcą jak najszybciej zamieszkać we własnym domu.

Ocieplanie domu szkieletowego: podsumowanie

W Kanadyjczykach może być zimno, ale nie musi. Wszystko zależy od rozwiązań, jakie zastosujemy oraz odpowiednich metod ogrzewania. Jeśli planujesz budowę takiej nieruchomości i nie wiesz jak się do tego zabrać, to koniecznie skorzystaj z porady specjalisty lub zaufanej firmy. Doświadczeni pracownicy na pewno chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.