Dlaczego szczelina wentylacyjna jest taka ważna i czy na pewno jest potrzebna?

W budownictwie najważniejszą kwestię stanowi dobór materiałów – wysokiej jakości wełna mineralna gwarantuje żywotność oraz pełne bezpieczeństwo. Wybierając wełnę z oferty Climowool, masz gwarancję, że otrzymujesz najlepsze materiały budowlane do izolacji termicznej. Nierzadko to właśnie drobne elementy decydują o tym, że budynek długo zachowuje idealny stan – szczelina wentylacyjna nie tylko pozwala wydostać się parze wodnej, ale także sprawia, że w mieszkaniu nie rozwijają się grzyby oraz pleśń. Przepływ powietrza wentylującego jest więc ważną kwestią, o jaką trzeba zadbać, zanim przystąpimy do pracy.

Szczelina wentylacyjna nad wełną

Do czego potrzebna jest szczelina wentylacyjna? W każdym budynku, szczególnie w okresie zimowym (wszystkie okna są szczelnie zamknięte), produkujemy ogromną ilość pary wodnej (gotowanie, pranie, prysznic itd.). Przy tak dużej różnicy temperatur para wodna skrapla się (widoczne to jest na lustrze w łazience itp.). Jeśli nie ma dobrej wentylacji, w tym szczeliny wentylacyjnej czy pustki w dachu, para nie jest w stanie wydostać się na zewnątrz i skrapla się w wełnie. Mokry materiał – tak jak mokry sweter wełniany – nie jest w stanie spełniać swojej funkcji termoizolacyjnej. Dodatkowo może dojść do gnicia krokwi, grzybów itp., które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Bakterie sprzyjają rozwojowi astmy oraz chorób dróg oddechowych. Jest więc to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. W związku z tym dobra szczelina wentylacyjna dachu jest koniecznością.

Szczelina wentylacyjna – ile cm powinna mieć?

Szczelina wentylacyjna z wełny mineralnej od Climowool zapewnia doskonały przepływ pary wodnej, dzięki czemu więcej wilgoci wychodzi z dachu niż na nim pozostaje. W ten sposób zabezpieczymy wnętrze przed rozwojem grzybów oraz pleśni, ale także zapewnimy doskonałą przepuszczalność pary wodnej. Szczelina wentylacyjna na poddaszu nie ma z góry określonych parametrów – wszystko zależy od typu budownictwa, charakteru dachu i wielu innych czynników, dlatego najlepiej zdać się na wiedzę i doświadczenie fachowców. Szczelina wentylacyjna pod deskowaniem musi zostać wykonana w sposób gwarantujący doskonałą przepuszczalność. Tylko wtedy mamy gwarancję, że w pomieszczeniu nie będzie zbierać się wilgoć przyczyniająca się do rozwoju bakterii i utraty estetyki wnętrza. Stawiając jakikolwiek budynek, powinniśmy mieć to na uwadze, aby zaoszczędzić dodatkowych wydatków związanych z remontem czy poprawkami. Odpowiednio wykonana szczelina zabezpieczy obiekt i zapewni odpowiednią wentylację.