Docieplenia poddaszy

Zapewnienie odpowiednich warunków termicznych budynku często związane jest z przeprowadzeniem docieplenia ścian. Nie należy jednak zapominać o tym, że nieprawidłowe docieplenie poddaszy bądź jego zupełny brak mogą doprowadzić do utraty nawet 25% ciepła. Prawidłowo wykonana izolacja poddasza w dużym stopniu wpłynie na efektywność termoregulacji budynku i będzie miała znaczący wpływ na obniżenie kosztów energetycznych.

Czym docieplić poddasze?

Poddasze jest szczególnie narażone na zawilgocenie, a także rozwój pleśni czy grzybów. Długotrwały wpływ tych zagrożeń na elementy poddasza może w skrajnych przypadkach doprowadzić do konieczności kosztownej wymiany całości lub fragmentów konstrukcji dachu. Dlatego też warto zadbać o odpowiednie docieplenie poddaszy. Musimy pamiętać, że konstrukcja dachu najczęściej będzie wymagała montażu materiału izolacyjnego w przestrzenie między więźbą dachową. Należy więc wybrać taki materiał, który charakteryzował się będzie wysoką elastycznością i łatwością obróbki. Dzięki tym cechom unikniemy powstawania mostków cieplnych, dodatkowo będziemy mieli pewność dotarcia do wszelkich załamań w konstrukcji dachu, kątów czy narożników, tak bardzo charakterystycznych dla tego typu powierzchni. Elastyczny materiał wykorzystany do ocieplenia poddasza gwarantuje ścisłe przyleganie poszczególnych jego warstw do siebie. Najlepszym materiałem do ocieplenia poddasza jest obecnie mineralna wełna szklana. Jej właściwości izolacyjne oraz elastyczność powodują zwiększenie izolacyjności cieplnej o nawet 40 %. Zastosowanie do ocieplenia poddasza dwóch warstw wełny mineralnej pozwoli na uzyskanie wysoce energooszczędnego izolowanego poddasza, skutecznie zabezpieczonego przed wystąpieniem ewentualnych mostków cieplnych.

Korzyści docieplenia poddasza

Uzyskanie wysokiej efektywności termalnej w budynku to najważniejszy cel docieplenia poddaszy. Wykorzystanie mineralnej wełny szklanej przynosi jednak zdecydowanie więcej korzyści. Ocieplenie poddasza mineralną wełną szklaną jest skuteczną metodą na zwiększenie izolacji akustycznej. Również dzięki niepalnym właściwościom mineralnej wełny szklanej uzyskujemy dodatkowe zabezpieczenie przeciwpożarowe więźby dachowej. Zastosowanie dwóch warstw mineralnej wełny szklanej do ocieplenia poddasza spowoduje zabezpieczenie drewnianych elementów więźby dachowej, co w dużym stopniu zwiększy ochronę przeciwpożarową budynku. Dla efektywnego zabezpieczenia poddasza przed utratą ciepła, wytłumienia dźwięków płynących z zewnątrz, a także zwiększenia bezpieczeństwa zalecamy zastosowanie mineralnej wełny szklanej climowool. Jest ona doskonałym materiałem do izolacji poddasza. Charakteryzuje się wysoką elastycznością i łatwością obróbki, dzięki temu docieplenie poddaszy nie wymaga użycia dodatkowych specjalistycznych narzędzi. Mineralna wełna szklana climowool jest pozbawiona zapachu, nietoksyczna i niepyląca. Docieplenie poddaszy mineralną wełną szklaną jest proste i szybkie. A co ważne, możesz wykonać je samodzielnie.