Gdzie wyrzucić zużytą wełną mineralną?

Utylizacja materiałów izolacyjnych

Wełna mineralna to doskonały materiał izolacyjny. Wykorzystywany jest do ocieplania dachów lub wykonywania izolacji akustycznej. Posiada także właściwości przeciwogniowe. Decydując się na jej użycie, trzeba jednak zadać sobie kilka pytań, np. gdzie wyrzucić wełnę mineralną? Dotyczy to sytuacji, w których zrywamy duże ilości zużytej wełny w celu wymiany, ale także jeśli po przeprowadzonym remoncie, zostanie nam nawet niewielka ilość materiału, nie możemy po prostu wynieść go do śmietnika. W przypadku wełny mineralnej konieczna jest specjalistyczna utylizacja.

Wełna mineralna to jeden z najbardziej popularnych materiałów izolacyjnych używanych w budownictwie. Trudno się temu dziwić. Jest wodoodporna, sprężysta i trwała. Doskonale nadaje się do izolacji termicznej i akustycznej. Wełna mineralna jest używana w celu ochrony przed hałasem oraz ocieplenia budynku. Zimą zabezpiecza przed chłodem, a latem… przed nadmiernym gorącem. Wykorzystuje się ją do izolacji stropów, ścian, piwnic czy dachów. Może być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Mamy do wyboru dwa rodzaje wełny mineralnej – skalną oraz szklaną. Każda z nich ma inne parametry i sprawdza się lepiej w innej roli. Bez względu na to, jaki rodzaj wełny mineralnej wybierzemy, musimy zdawać sobie sprawę, że należy ona do grupy odpadów specjalnych. Oznacza to, że materiał ten może być jednak problematyczny w momencie, gdy nie jest już potrzebny.

Gdzie wyrzucić wełnę mineralną?

Podczas każdej budowy i remontu pojawia się pytanie, co zrobić z nagromadzonymi materiałami budowlanymi? Nie można pozostawić ich na posesji. Za coś takiego grozi mandat w wysokości 500 złotych. Gruz, stare meble, styropian… Tego wszystkiego możemy pozbyć się w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Są jednak śmieci, których nie zostawimy w PSZOK. Do takich należy papa z dachu, smoła czy wełna mineralna. Materiały te muszą zostać poddane specjalistycznej utylizacji. Powodem są toksyczne substancje, które wydzielają się w trakcie ich recyklingu. Niewłaściwe składowanie wełny mineralnej jest niebezpieczne dla środowiska. Może powodować np. zanieczyszczenie gleby, a w jej konsekwencji degradację. W przypadku przenikania niebezpiecznych środków do wód gruntowych i powietrza, może stanowić zagrożenie także dla ludzi. Dlatego tak ważna jest odpowiedź na pytanie, gdzie wyrzucić wełnę mineralną.

Utylizacja wełny mineralnej

W pewnych sytuacjach dobrze jest zdać się na fachowców. Tak jest w przypadku utylizacji wełny mineralnej. Resztek tego materiału izolacyjnego w szybki, a co najważniejsze legalny sposób, pomogą nam się pozbyć firmy, które się w tym specjalizują. Nie tylko odbiorą wełnę mineralną, ale zadbają o to, by jej utylizacja przebiegła zgodnie z prawem. Gdy zamówimy już kontener na wełnę mineralną, nie powinniśmy mieszać jej z innymi materiałami budowlanymi. Jest to problematyczne. Cena utylizacji wełny mineralnej jest także wtedy dużo wyższa. Jeśli przeprowadzając większy remont chcemy za jednym razem pozbyć się całego problemu, dobrze jest zamówić od razu pojemniki na pozostałe odpady.

Jaki kod odpadu ma wełna mineralna?

Wełna mineralna posiada kod odpadu 17 06 04.

Decydując się na pomoc konkretnej firmy, dobrze jest wiedzieć, jaki kod odpadu ma wełna mineralna. Pomoże to w kwalifikacji materiału i wyborze właściwej usługi. Kod odpadu odwzorowuje źródło jego powstania. Daje też jasną informację na temat utylizowanego materiału, np. czy zawiera substancje niebezpieczne oraz w jaki sposób go magazynować, aby nie nastąpiła emisja zanieczyszczeń do środowiska. W przypadku firm zajmujących się gospodarowaniem śmieci, kod odpadu jest potrzebny także do prowadzenia ewidencji.  Podobnie jest w przypadku innych materiałów izolacyjnych, nie zawierających azbestu i substancji niebezpiecznych. Ze szczegółową klasyfikacją kodów odpadów innych niż wełna mineralna można zapoznać się w rozporządzeniu Ministra Środowiska.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jak powstaje wełna mineralna?

Ile kosztuje utylizacja wełny mineralnej?

Cena utylizacji wełny mineralnej jest uzależniona od wielu czynników. Koszty wahają się w zależności od regionu i czasu wynajmu kontenera na odpady. Cena utylizacji wełny mineralnej będzie niższa, jeśli jej odbiór jest przeprowadzony w granicach miasta, a nie poza nim. Znaczenie ma też, czy jest to jednorazowa czy wielorazowa usługa. Najczęściej znajdziemy zakłady, gdzie cena utylizacji wełny mineralnej wynosi 70-90 zł/m3. Możemy jednak też zapłacić więcej. Jeśli chcemy wiedzieć, ile dokładnie kosztuje utylizacja wełny mineralnej, powinniśmy zadać to pytanie firmie, której chcemy zlecić to zadanie. Zdarza się bowiem, że dokonuje ona wyceny konkretnej usługi po zapoznaniu się z informacjami na jej temat. Pewni możemy być jednego – cena utylizacji wełny mineralnej jest wyższa niż w przypadku pozostałych materiałów budowlanych – gruzu, drewna, a także innych materiałów izolacyjnych.

Jeżeli sądzimy, że cena utylizacji wełny mineralnej jest za wysoka i stanowi zbyt duży wydatek, pomyślmy, że średni czas użytkowania tego materiału izolacyjnego to około 50 lat. Istnieje więc spora szansa, że koszt jego wywozu i recyklingu poniesiemy tylko jeden raz w życiu. Nie warto więc ryzykować i zbytnio oszczędzać.