Grubość wełny mineralnej: zasady i dobre praktyki

Wełna mineralna i grubość ocieplenia

Dobra izolacja dachu, poddasza i stropu to właściwie najważniejsza izolacja całego domu. Źle ocieplony dach oznacza ubytek ciepła nawet o 25%. Zasada jest prosta – grubsza wełna oznacza lepszą izolację. Do izolacji dachu zalecana grubość wełny mineralnej to 25-30 cm. Izolując dach można położyć warstwę wełny pomiędzy krokwiami oraz drugą warstwę przykrywającą belki. Wełna mineralna jest lepsza od styropianu do izolacji termicznej ze względu na strukturę. Lepiej izoluje też pod względem akustycznym. Jakiej grubości użyć do ocieplenia poddasza wełną mineralną? Grubość wełny musi iść w parze z jej sprężystością oraz innymi parametrami. Im bardziej odporna na ściskanie wełna, tym większym obciążeniom może być poddawana. Ważny jest również współczynnik 𝜆, czyli współczynnik przewodzenia ciepła. Im mniejszy, tym większa ognioodporność wełny. Parametrów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze wełny mineralnej do ocieplenia domu jest dużo. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek odnośnie wełny mineralnej – jakie są grubości, jaka jest odpowiednia wełna mineralna na dach – grubość izolacji poddasza i dachu – a jaka na podłogę.

Wełna mineralna 5 cm

Maty wełny szklanej o grubości 5 cm stosowane są do izolacji termicznej powierzchni poddasza pomiędzy krokwiami. Wełnę o tej grubości można zastosować także jako izolację zarówno termiczną, jak i akustyczną pomiędzy ściankami działowymi. Wełna mineralna 5 cm jest bardzo elastyczna, że pozwala na bardzo dobre ocieplenie powierzchni o niestandardowych, na tyle,  kształtach. W ocieplaniu wełną ważne jest to, aby szczelnie wypełnić całą powierzchnię, nie tworząc dziur. Wełna mineralna o grubości 5 cm idealnie sprawdza się jako wypełniacz do wszystkich powierzchni.

Wełna mineralna 10 cm

Wełna o grubości 10 cm to dobry materiał izolacyjny do podłóg, poddaszy, dachów skośnych, stropów i ścian działowych o konstrukcji szkieletowej wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości ułożenia grubszej izolacji. W przypadku ocieplenia sufitu podwieszanego wełną mineralną grubość znacznie zmniejsza powierzchnię użytkową pomieszczenia. W niskim budownictwie należy znaleźć kompromis – wełna mineralna 10 cm warstwy izolacyjnej zapobiegnie ubytkom ciepła, a jednocześnie nie zabierze zbyt dużo przestrzeni.

Wełna mineralna 15 cm

Ta grubość świetnie się sprawdzi w przypadku ocieplenia poddasza wełną mineralną. Grubość 15 cm dobrze wypełni przestrzenie pomiędzy krokwiami. Na to należy położyć drugą warstwę wełny mineralnej – grubość ocieplenia całkowitego powinna wynosić 25-30 cm, zatem najlepsze na poddaszu będzie połączenie dwóch mat o grubości 15 cm lub 15 i 10 cm, w zależności od wysokości poddasza. W przypadku poddaszy użytkowych często nie można sobie pozwolić na grubą izolację wewnątrz pomieszczenia. Wtedy można położyć wełnę mineralną na dach. Grubość 20 cm nie będzie w tym momencie żadną przeszkodą. Wełnę mineralną można położyć bezpośrednio pod papę, membranę PVC i EPDM.

Wełna mineralna 20 cm

Grubsze wełny mineralne częściej są stosowane na zewnątrz budynku lub wewnątrz większych pomieszczeń, na przykład kamienic, w których zmniejszenie powierzchni użytkowej pozwoli na oszczędności kosztów ogrzewania. Jeśli jest taka możliwość można połączyć wełnę mineralną o grubości 15 i 20 cm.

Wełna mineralna prasowana – grubości i parametry

Wełna mineralna prasowana ma większą gęstość od miękkiej wełny. Wyróżnia się trzy typy wełny:

  1. Miękka wełna mineralna – o gęstości od 60 kg/m3 do 80 kg/m3
  2. Półtwarda – o gęstości od 80 do 120 kg/m3
  3. Twarda – o gęstości od 150 do 180 kg/m3

Wełna twarda przeznaczona jest do ocieplenia podłóg, z tego względu, że jest mniej sprężysta i nie będzie zmieniać swoich właściwości termoizolacyjnych pod wpływem nacisku. Wybierając wełnę mineralną na podłogę, grubość trzeba dostosować na umiejscowienia podłogi oraz typu budownictwa. W przypadku starszych rozwiązań konstrukcyjnych, w przypadku podłogi bezpośrednio nad piwnicą – warto wybrać grubszą wełnę mineralną. Ocieplenie podłóg pomiędzy piętrami nie musi być grube, należy jednak pamiętać o tym, że grubsza warstwa wełny mineralnej będzie stanowić lepsze wytłumienie pomieszczeń. W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym zwraca się szczególną uwagę na odpowiednią izolację pomiędzy mieszkaniami, zwiększając tym samym komfort życia mieszkańców oraz zmniejszając koszty utrzymania.

Wełna mineralna szklana – grubość w porównaniu do wełny skalnej

Wełna mineralna dzieli się na szklaną lub skalną, ze względu na materiał, z którego jest wyprodukowana.

  • Wełna szklana jest bardziej powszechnym materiałem termoizolacyjnym, który stosuje się w budownictwie, z tego względu, że jest łatwiejsza w produkcji i bardziej dostępna. Lepiej sprawdza się w przypadku lżejszych konstrukcji, gdyż jest lżejsza niż wełna mineralna skalna.
  • Wełna mineralna skalna ma większą gęstość i jest bardziej odporna na zgniecenia. Ma zastosowanie w ociepleniu podłóg oraz dachów płaskich. Wełna mineralna szklana bardziej sprawdza się w przypadku dachów skośnych oraz lekkich konstrukcji ścian działowych.

Ocieplenie wełną mineralną – grubość dostosowana do konstrukcji budynku

Wybierając odpowiednią grubość wełny mineralnej warto przede wszystkim, najlepiej z pomocą fachowca, przeanalizować wszystkie elementy konstrukcyjne budynku. Nasi eksperci z Climowool chętnie doradzą w kluczowych sprawach i pomogą wybrać produkt, który najlepiej się sprawdzi w ociepleniu poszczególnych partii domu lub mieszkania. Dobra termoizolacja to inwestycja, która zwraca się w zredukowanych kosztach ogrzewania, zwiększając wygodę życia.