Skuteczna izolacja akustyczna – harmonia wnętrza

Izolacja akustyczna budynku ma duży wpływ na komfort życia mieszkańców. Gdy panuje hałas, trudniej jest zasypiać czy skupić się na codziennych czynnościach, w dodatku przestajemy czuć się swobodnie, sądząc, że słyszą nas wszyscy sąsiedzi.

Przegroda akustyczna pozwala izolować dźwięki, dzięki czemu te nie przedostają się do drugiego pomieszczenia w tak dużej intensywności. Aby wyeliminować nadmiar hałasu w pomieszczeniach, należy między innymi zastosować odpowiednie rozwiązania materiałowo-konstrukcyjne. Wełna mineralna akustyczna od Climowool spełnia najwyższe wymagania względem izolacyjności.

Po materiały do izolacji akustycznej sięgają mieszkańcy nowo wybudowanych budynków, którzy nierzadko mają problemy z akustyką pomieszczeń. Nie tylko dochodzą do nich dźwięki z zewnątrz, ale i hałasy z sąsiednich mieszkań, klatek schodowych, systemów instalacyjnych czy wentylacyjnych. Słyszalne odgłosy i drgania rozchodzą się wzdłuż połączonych ze sobą przegród budynku – ścian, stropów i dachu. Jeżeli parametry akustyczne przegród są nieprawidłowe w całym mieszkaniu, powstaje efekt nadmiernego hałasu. Jednym ze sposobów komfortowego wyciszenia domu jest użycie wysokiej jakości materiałów do izolacji akustycznej. Wełna mineralna doskonale spełnia funkcje wygłuszające, chroniąc przed przedostawaniem się dźwięków, a jej ognioodporne właściwości decydują o dodatkowym bezpieczeństwie.

Materiały izolacyjne

Izolacyjność akustyczna pomieszczeń jest objęta normą (wskaźniki RA1 i RA2). To oznacza, że każdy typ pomieszczeń – m.in. pokoje, pomieszczenia sanitarne, korytarze – powinny być oddzielone od siebie przegrodą akustyczną o minimalnej izolacyjności akustycznej określonej przepisami. Według rozporządzenia są to kolejno parametry: 30 decybeli (dB) dla przegrody pomiędzy pokojem a pozostałymi pomieszczeniami, 35 dB dla przegrody między pokojem a pomieszczeniami sanitarnymi i w końcu 50 dB dla przegrody pomiędzy wszystkimi pomieszczeniami a korytarzem i klatką schodową. Aby zdolność izolacji akustycznej przegrody była jak najwyższa, należy porzucić minimalne wymagania i zastosować podwyższony standard, wybierając dobre materiały izolacyjne. Poszukując produktów, trzeba zwrócić uwagę na zdolność materiału do zatrzymywania dźwięków o określonej częstotliwości. Decyduje o tym współczynnik pochłaniania dźwięku alfa (α). Całkowite pochłanianie mają materiały odznaczające się α=1.00.

Izolacyjna wełna szklana

Żeby mieszkanie było w pełni wyciszone, jego ściany powinny być zbudowane z materiałów ciężkich – gdyż im bardziej masywna jest ściana, tym trudniej wprawić ją w wibrację. Budowa w budynku masywnych ścian (z bloczków silikatowych, gozobetonowych czy ceramicznych) wymaga jednak odpowiedniej logistyki, sprzętu i czasu, a ewentualna poprawa własności akustycznych takich ścian jest droga. Lepszym, bardziej ekonomicznym i wydajnym rozwiązaniem na wyciszanie mieszkania jest zastosowanie ścian lekkich (gipsowo-kartonowych) z tzw. „systemem sprężynowym”. W przegrodach tych przestrzeń między płytami wypełnia wełna mineralna z włókien szklanych, pełniąca rolę „sprężyny” pochłaniającej dźwięk. Ważne jest, aby przestrzeń pomiędzy płytami była wypełniona w całości i nie więcej niż nominalna szerokość profili (tzn. w profil o szerokości 100 mm, wkładamy wełnę o grubości 100 mm – nie mniej i nie więcej ) Im większa grubość ścianki, tym lepsza izolacyjność akustyczna. Warto wiedzieć, że to wełna szklana ma najlepsze właściwości absorpcji dźwięku. Dlatego wełna climowool to nie tylko optymalna izolacja termiczna, ale także – izolacja akustyczna. Do tego zastosowania zalecamy wełnę mineralną climowool TW1-E. Najwyższej jakości wełna mineralna akustyczna, jaką znajdziesz na rynku artykułów budowlanych i izolacyjnych.

Wełna mineralna akustyczna

Izolacja akustyczna przy użyciu materiału od Climowool gwarantuje zatrzymywanie dźwięków wewnątrz pomieszczenia – hałas nie przedostaje się przez ściany, podłogę czy sufit, dzięki czemu możemy cieszyć się ciszą i poczuć się swobodniej we własnym mieszkaniu. Materiały do izolacji akustycznej z naszej oferty to wysokiej jakości produkty znajdujące szerokie zastosowanie w budownictwie, a izolacyjność akustyczna wełny mineralnej osiąga wysokie parametry. To najlepszy materiał, który możemy użyć do tego typu prac.