Jak ocieplić ściany od wewnątrz?

Ocieplanie ścian od środka to rozwiązanie dobre i bardzo skuteczne, szczególnie w przypadku budynków nieużytkowanych na co dzień. Możemy w ten sposób ocieplić domek letniskowy, w efekcie czego jego wnętrze ogrzeje się znacznie szybciej. Ocieplanie ścian od wewnątrz jest też o wiele szybsze i tańsze w wykonaniu – nie wymaga żadnych zewnętrznych rusztowań ani prac na wysokościach. Minus jest taki, że położenie termoizolacji wewnętrznej zabiera powierzchnię użytkową. Przestrzeń zmniejsza się o ok. 10-12 cm z każdej strony, dlatego w przypadku niewielkiego metrażu rozwiązanie to nie wchodzi w grę. Przy dużych powierzchniach jest godne rozważenia.

Czym ocieplić ściany od wewnątrz?

Obecnie na rynku znajduje się szereg różnych rozwiązań służących do ocieplania budynków od wewnątrz. Najczęściej stosuje się płyty termoizolacyjne, które zapobiegają utracie ciepła oraz chłoną wilgoć z pomieszczenia, oddając jej część z powrotem, aby w ten sposób utrzymać odpowiedni jej poziom. Ocieplanie ścian od wewnątrz wełną mineralną to proste w wykonaniu i skuteczne rozwiązanie, które zapewni nie tylko termiczną, ale także przeciwpożarową oraz akustyczną izolację budynku. Wełnę mineralną kładziemy pomiędzy stelaż do montownia płyt kartonowo-gipsowych. Układamy ją w ten sposób, aby całość ściśle przylegała do siebie oraz do ocieplanych ścian, bez żadnych szczelin. Następnie do odpowiedniego stelażu montujemy płyty, które utworzą ściany. Płyty pokrywamy gipsem i farbą. Skonstruowane w ten sposób ściany będą równe i gładkie, a ocieplone w ten sposób pomieszczenie – ekonomiczne w użytkowaniu.

Skuteczne zwalczanie wilgoci

Ocieplenie wewnętrznych ścian domu to skuteczne rozwiązanie w walce w grzybem oraz wilgocią. Zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych, na przykład wełny mineralnej szklanej, zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz budynku. Przed położeniem maty mineralnej lub innego tworzywa do izolacji ścian i sufitów, należy dokładnie wyczyścić oraz wysuszyć powierzchnię ścian, można użyć także folii paroszczelnej, która zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci.