Jak wygłuszyć sufit

Wygłuszenie sufitu to dobre i skuteczne rozwiązane, które wytłumi hałas w bloku. Jeśli dźwięki dochodzące zza ściany lub z mieszkania piętro wyżej stają się nie do wytrzymania, czas zacząć działać. Nawyków sąsiedzkich nie zmienimy, małe dzieci wyrosną z płaczu, ale nigdy nie wiadomo, czy nie pojawią się następne. Jedyne, na co mamy realny wpływ, to przestrzeń własnego mieszkania, które możemy zamienić w prawdziwą oazę wytchnienia i odpoczynku. Najlepszą metodą na wyciszenie sufitu jest wyłożenie jego powierzchni wełną mineralną i zamontowanie podwieszanej płyty. Wełna mineralna wyciszy sufit. Będzie stanowiła także dobrą izolację termiczną mieszkania – między innymi zapobiegnie wchłanianiu wilgoci w strukturę ściany i rozprzestrzenianiu się pleśni.

Izolacja akustyczna sufitu

Wyciszenie sufitu można przeprowadzić na dwa sposoby – wygłuszając lub wytłumiając dźwięki przedostające się z zewnątrz lub odwrotnie z wewnątrz na zewnątrz budynku. Wygłuszenie następuje poprzez zastosowanie przeznaczonych do izolacji akustycznej materiałów – płyt, ekranów akustycznych, tapet i temu podobne. Wytłumienie to użycie takich elementów wystroju wnętrza, które będą pochłaniać dźwięk – są to przedmioty takie jak: miękkie dywany, pluszowe zasłony, poduszki, koce itp. Wspólnym dużym minusem tych przedmiotów jest to, że zbierają kurz. Ocieplenie wewnętrzne ścian oraz wyłożenie sufitu wełną mineralną, a następnie montaż sufitu z płyt gipsowo-kartonowych pozwala zachować czystość w mieszkaniu. Powierzchnia ścian i sufitów jest gładka, estetyczna i, co najważniejsze, skuteczna w ochronie przed niepożądanymi dźwiękami.

Jak wygłuszyć sufit w kamienicy?

Podwieszane sufity znacznie wpływają na przestrzeń pomieszczeń, zmniejszając wysokość o 12-15 cm. Z tego powodu w niskich blokach takie rozwiązanie może okazać się niemożliwe. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku kamienic, w których sufity zawieszone są na wysokości nawet powyżej 3 metrów. W tej sytuacji obniżenie wysokości mieszkania o ok. 10 cm nie wpłynie na wizualne postrzeganie tej przestrzeni. Mieszkanie nie będzie przytłaczać, co więcej, podwieszony sufit może wyrównać mankamenty starego budownictwa. Problem pojawia się w przypadku ozdobnych sztukaterii. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest położenie warstwy izolacyjnej na stropie, pod podłogą, a nad mieszkaniem, które chcemy wyciszyć. Takie operacje wymagają jednak remontu całej kamienicy.

Skuteczne sposoby na wyciszenie sufitu

Sposobów na to, jak wygłuszyć sufit w bloku lub w kamienicy, jest wiele. Decyzja należy do właściciela mieszkania, który decyduje o całej koncepcji wnętrza. W przypadku prostych konstrukcji budowlanych, w przestronnych mieszkaniach o wysokości ok. 3 metrów, sprawdzą się podwieszane sufity, położone na warstwie termoizolacyjnej z wełny mineralnej. W mieszkaniach o niżej zawieszonych sufitach oraz w dekorowanych kamienicach, na przykład z czasów Secesji, trzeba poszukać innych rozwiązań. Jeśli nie mamy możliwości zastosowania izolacji akustycznej sufitu, możemy skupić się na konstrukcji ścian. Jednym ze sposobów jest zrezygnowanie z gładkich powierzchni na rzecz chropowatych oraz falistych struktur, które będą pochłaniać dzięki. W doborze materiałów z pewnością pomogą usługi oferowane przez architektów wnętrz. Konstrukcja ścian, wybór farb lub tapet, dobór płytek, paneli, mebli – każda rzecz, która znajduje się w mieszkaniu wpływa na cyrkulację dźwięku. Gładkie materiały przenoszą drgania, chropowate, miękkie, wręcz porowate – pochłaniają je.