Ocieplanie a docieplanie domu

Właściciele i mieszkańcy nowo powstających domów powinni zastosować prawidłowe ocieplenie budynku jeszcze na etapie budowy. Systemy dociepleń domów to rozwiązanie, które zapewnia maksymalną skuteczność izolacji cieplnej oraz akustycznej. Z kolei właściciele i mieszkańcy starych i starszych budynków, w których system izolacyjny działa nieprawidłowo, powinni zastosować termomodernizację, czyli efektywne docieplenie domu.

Do wykonania zarówno ocieplenia, jak i docieplenia budynku służą materiały izolacyjne Climowool. Szeroka gama produktowa zawiera wełny mineralne z włókien szklanych do zabezpieczania poszczególnych elementów budynku: ścian, stropów i dachu. Warto wiedzieć, kiedy najlepiej zacząć i jak prawidłowo ocieplać i docieplać dom.

Ocieplanie domów nowo powstających

W nowo powstających domach ocieplamy ściany zewnętrzne, posadzki, stropy oraz dachy. Zanim rozpocznie się prace izolacyjne na zewnątrz, należy poczekać, aż ściany zewnętrzne takiego budynku będą całkowicie suche. Materiały, z jakich są one wykonane, powinny schnąć przynajmniej kilka miesięcy, najlepiej w sezonie letnim, aby wykonać trwałe o prawidłowe ocieplenie domu. Taki czas schnięcia zagwarantuje w późniejszym czasie brak wilgoci, pleśni czy zagrzybienia pomieszczeń. To samo dotyczy dalszych prac wykończeniowych i ocieplania elementów wewnątrz budynku. Ściany działowe są najczęściej murowane i tynkowane, a stropy – wylewane. Są to tak zwane prace mokre, gdzie do procesu wiązania używane są bardzo duże ilości wody. Tylko całkowite odparowanie wody technologicznej pozwoli nam na wykonywanie kolejnych prac ocieplenia domu. W związku z powyższym izolacja dachu również powinna nastąpić po odpowiednio długim czasie od zakończenia tych prac budowlanych.

Docieplanie budynków już istniejących

Stosowanie dodatkowego ocieplenia w domach już wybudowanych, najczęściej ze starym, niesprawnym lub mniej sprawnym systemem izolacji, to termomodernizacja. Lepiej zdecydować się na docieplanie domu. Najlepiej jest zdemontować dotychczasowe ocieplenie i zastosować nowe, bardziej wydajne materiały izolacyjne. Jest to rozwiązanie dość kosztowne (dodatkowy koszt demontażu, utylizacji), przynoszące jednak najlepsze efekty. Inną, bardziej ekonomiczną możliwością jest wykonanie docieplenia przy zachowaniu istniejącej izolacji i zabudowy. Przy tej metodzie musimy jednak pamiętać, że warstwa nowej wełny nie może stanowić więcej niż 1/3 grubości całej termoizolacji. Oznacza to, że np. możemy dołożyć 10-centymetrową warstwę wełny do już istniejącego 20-centymetrowego docieplenia. Jeśli chcemy dołożyć większą grubość, trzeba usunąć starą paroizolację.

Powstaje w ten sposób grubsza warstwa izolacyjna, stanowiącą lepszą zaporę termiczną i akustyczną. Oczywiście metoda nałożenia kolejnej warstwy wełny na już istniejące jest skuteczna, jeżeli stan techniczny dachu oraz dotychczasowego systemu docieplenia domu jest wystarczająco dobry. Niezależnie, czy wybierze się pierwszy czy drugi sposób docieplenia, koszty eksploatacji budynku ulegną znacznemu obniżeniu.

Odpowiednie systemy dociepleń domów

Trudno nie dostrzegać, że docieplanie domów jest zadaniem wymagającym i trzeba do niego podejść z dużą dozą uwagi. Przede wszystkim jednak należy zadbać o to, by wszystkie prace z tym związane bazowały na najlepszych materiałach. Tylko one gwarantują pożądany efekt w postaci niższych wydatków na ogrzewanie oraz ogólnej poprawy komfortu termicznego. Z punktu widzenia Klientów istotne jest to, że za znakomite materiały izolacyjne nie będą oni musieli zapłacić zbyt wiele. Dzięki temu docieplanie domu nie pochłonie aż tak dużych środków.

Marka Climowool jest ceniona za to, że dostarcza wyrobów stojących na doskonałym poziomie technologicznym. Robimy wszystko, aby być na bieżąco z trendami i sami je wyznaczamy poprzez prowadzenie badań oraz prac rozwojowych. Wskazujemy na przykład, że ocieplanie budynku wełną w przypadku nowych obiektów to jedno z najbardziej rozsądnych posunięć, na jakie można się zdecydować. Uzyskamy bowiem izolację efektywną, a jednocześnie nowoczesną i ekonomiczną.

Czy ocieplanie starych budynków ma sens?

Obiekty stawiane wiele lat temu nie zawsze posiadają dobrą izolację. Są takie, które nie mają jej wcale, w innym przypadku mamy do czynienia ze starą warstwą, która nie spełnia aktualnych wymagań. Co w takiej sytuacji zrobić? Jak wspomniano wyżej, pewnym rozwiązaniem jest pozbycie się wysłużonej izolacji i założenie nowej, aczkolwiek taka operacja to koszty i komplikacje. Ocieplenia domów sprzed lat można też wykonać, nakładając nowy izolator na stary z zachowaniem właściwych proporcji.

Prawidłowe ocieplenie domu wymaga wiedzy i fachowości

Firmy zajmujące się wykonywaniem prac w zakresie dociepleń powinny mieć zasób informacji oraz doświadczenia. Dzięki nim będą się właściwie obchodzić z materiałami izolacyjnymi, a ich praca generalnie będzie przynosić dobre rezultaty. Climowool zapewnia znakomite systemy dociepleń budynków, które są zgodne z obowiązującymi normami budowlanymi, a przy tym oferują szereg dodatkowych walorów. Polecamy je Klientom z całej Polski.