Ocieplanie domu

Odpowiednie ocieplenie domu pozwoli na obniżenie kosztów ogrzewania budynku zimą, a latem wpłynie na wyższy odczuwalny komfort mieszkania, gdyż prawidłowo ocieplony dom ogranicza przepływ zimna i ciepła. Ocieplenie domu wykonane odpowiednimi materiałami izolacyjnym pozytywnie wpłynie na warunki akustyczne – wytłumi zewnętrzne hałasy, a dzięki stosowaniu materiałów izolacyjnych ognioodpornych wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że ocieplenie domu to nie tylko izolacja ścian. Bardzo ważnym elementem ocieplenia domu jest termoizolacja poddasza, które niezabezpieczone może oddawać nawet 25% ciepła.

Materiały izolacyjne

Najczęściej stosowanymi materiałami do ocieplenia domów są oczywiście styropian oraz mineralna wełna szklana. Każdy z wymienionych charakteryzuje się dużą izolacyjnością cieplną. Różnice pojawiają się przy odporności na ogień oraz akustyce. Wełna mineralna, w odróżnieniu od styropianu, jest niepalna, dzięki czemu może stanowić dodatkowe zabezpieczenie przeciwpożarowe, a także jest bardzo dobrym izolatorem akustycznym, czego nie można powiedzieć o styropianie. Dlatego też wykonując ocieplenie domu należy zwrócić szczególną uwagę na materiał izolacyjny, na który się zdecydujemy.

Korzyści termoizolacji

Poprawny system izolacji termicznej pozwala na ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem budynków. W zależności od konstrukcji, ocieplenie domumoże przynieść od 10% do nawet 50% oszczędności na kosztach ogrzewania. Dodatkowo, ograniczenie ryzyka wystąpienia grzybów czy pleśni w domu, poprawa mikroklimatu i komfortu życia mieszkańców, poprawa izolacji akustycznej, a także zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpożarowego – to wszystko powoduje, że warto zainwestować w profesjonalnie przeprowadzone ocieplenie domu.