Ocieplanie komina wełną mineralną

Mimo że izolacja komina w świetle przepisów nie stanowi obowiązku, wiele osób się na nią decyduje. Dlaczego? Ocieplanie komina wełną może zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców domu i poprawić ciąg kominowy. Zapobiegamy w ten sposób ucieczce ogrzanego powietrza, wpływamy na efektywność jego przepływu i wspieramy prawidłowe odprowadzanie szkodliwych dla zdrowia produktów spalania paliw. Często pojawia się jednak pytanie, czym ocieplić komin? Poniżej postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Ocieplanie komina – wełna czy styropian?

Wiele zależy od rodzaju komina. Styropian można wykorzystać w przypadku kominów wentylacyjnych i spalinowych. Wykonane z cegły, dymowe kominy murowane wymagają jednak zastosowania wełny mineralnej. Izolacja komina wełną sprzyja bezpieczeństwu domowników. Materiał ten jest niepalny, odporny na działanie wysokich temperatur, a co za tym idzie – bardziej trwały. Mimo że koszt zakupu wełny mineralnej jest nieco wyższy niż styropianu, warto ponieść ten wydatek, by uniknąć kłopotów w przyszłości. Jeśli bowiem temperatura przekroczy 80°C, styropian zacznie topnieć. Ocieplanie komina wełną to stosowany od lat, niezawodny sposób na zwiększenie efektywności ciągu kominowego. Warto wykorzystać ten materiał także wtedy, gdy komin wbudowany jest w ścianę domu. Izolacja jest jednak zbędna, jeśli nie jest on połączony z żadną ze ścian.

Wełna kominowa – czyli jaka?

Wybór izolacji kominowej nie zawsze jest łatwy. Dostępne materiały różnią się od siebie wymiarami. Niektóre dedykowane są konkretnym kominom, np. Schiedel czy Dinoflame. Wełna do ocieplenia komina zwykle ma formę płyt lamelowych lub mat. Jest miękka i sprężysta, bez trudu więc dopasujemy ją do wymiarów komina – jego grubości, długości i średnicy. Znakomitej jakości materiał można znaleźć w ofercie naszego sklepu – Climowool posiada w swoim asortymencie wełnę o doskonałych parametrach izolacyjnych. Wełna kominowa nie tylko ograniczy ucieczkę ciepła, ale może też służyć jako izolacja akustyczna. Skoro wiemy już, czym ocieplić komin, pora dowiedzieć się jak to zrobić.

Jak ocieplić komin, czyli mocowanie wełny mineralnej sznurkiem

Jeśli mamy do czynienia z kominem murowanym, konieczne będzie zastosowanie wełny kominowej na całej jego długości. W przeciwnym razie, na skutek różnicy temperatur, może dojść do skraplania wody wewnątrz komina, a w rezultacie jego zniszczenia. Remont komina stanowi niemałe wyzwanie oraz ogromny wydatek, lepiej więc go unikać. Izolacja komina wełną powinna sięgać nieco ponad dach. Nim jednak przystąpimy do pracy, sprawdźmy hermetyczność komina oraz jego stan w tych miejscach, w których łączy się on z dachem. Każda nieszczelność może spowodować zawilgocenie wnętrza komina. Ocieplanie komina to dużo więcej niż mocowanie wełny mineralnej sznurkiem. To trudne zadanie, które wiąże się z niemałym wydatkiem. Warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas zakładania izolacji, by uniknąć rychłej awarii.