Ocieplanie poddasza wełną – kontrola temperatury w domu

Prawidłowa izolacja termiczna poddasza zapobiega powstawaniu zawilgoceń i umożliwia ograniczenie wydatków na ogrzewanie zimą oraz przegrzewanie poddasza latem. Warto dowiedzieć się, jakie materiały izolacyjne są najbardziej wydajne i jak je montować.

Nie da się ukryć, że zagadnienia związane z izolacją termiczną są istotne. Ocieplenie poddasza wełną to kwestia ważna w przypadku domów jednorodzinnych. Warto stawiać na sprawdzone rozwiązania, jakich dostarcza Climowool. Skuteczne ocieplanie poddasza wymaga zastosowania odpowiedniego materiału – najlepiej sprawdza się specjalna wełna mineralna do ocieplenia poddasza, której parametry są poddane ścisłemu nadzorowi, tak aby w ręce Klientów trafiły produkty najwyższej jakości.

Znaczące ubytki ciepła w zimie, wywołane nieszczelną (niedokładnie ułożoną) lub zbyt małą warstwą izolacyjną, powodują nie tylko dyskomfort wywołany zbyt niską temperaturą w pomieszczeniach, ale również bardzo wysokie koszty ogrzewania. Latem natomiast nieprawidłowo ocieplony dach skośny potrafi nagrzać pomieszczenia na poddaszu nawet do 40°C! Przebywanie tam może więc przypominać wizytę w saunie. Szybkie i tanie ochłodzenie takiego pomieszczenia jest właściwie niemożliwe. Aby uchronić się przed dodatkowymi wydatkami i zapewnić sobie optymalne warunki mieszkaniowe, warto zainwestować w odpowiedni materiał izolacyjny. Poddasze użytkowe powinno zostać docieplone wełną mineralną z włókien szklanych, ułożonych zawsze w dwóch warstwach (między i pod krokwiami) w celu eliminacji mostków termicznych.

Jak docieplić poddasze watą szklaną

To chyba jasne, że nie wszyscy wiedzą, jak prawidłowo ocieplić poddasze. Należy mieć na uwadze różne czynniki, z których najważniejsze są związane z cechami wełny. Ile wełny na ocieplenie poddasza potrzeba? Wszystko zależy od konstrukcji dachu – zbyt mała ilość lub błędy w montażu mogą skutkować wystąpieniem mostków cieplnych. Stąd zaleca się stosowanie dwóch warstw – pod krokwiami oraz pomiędzy nimi. Ocieplenie poddasza wełną mineralną krok po kroku powinni wykonać specjaliści. Doświadczone ekipy sięgają po rozwiązania od Climowool.

Wełna mineralna z włókien szklanych to materiał o najlepszym współczynniku przewodzenia ciepła, a zarazem najwygodniejszy w układaniu.

W pierwszej kolejności zaczynamy od zmierzenia poddasza i prawidłowego wyznaczenia płaszczyzny skosu. Następnie po wewnętrznej stronie krokwi mocujemy wieszaki do montażu profili w odstępach co 40 cm,  wysunięte na odpowiednią dla nas długość (grubość drugiej warstwy ocieplenia).Zapinamy profile i poziomujemy płaszczyznę. Odpinamy profile i rozpoczynamy pracę z wełną mineralną. Pierwszą warstwę umieszcza się między krokwiami dachu skośnego, zaczynając od dołu. Z rozwiniętej rolki odcinamy kawałki wełny o 2 cm większe niż rozstaw krokwi. Układając wełnę mineralną, należy pamiętać, by każdy jej fragment szczelnie przylegał do kolejnego. Taki montaż zapobiega powstaniu mostków termicznych, które są przyczyną nawet 10% strat ciepła na poddaszu. W zależności od sprężystości materiału pierwszą warstwę wełny dodatkowo zabezpiecza się sznurkiem, linką lub cienkim stalowym drutem (nasze produkty climowool DF35 i climowool DF33 nie wymagają tych dodatkowych zabiegów, co znacznie przyśpiesza pracę), tym samym zabezpieczając produkt przed wypadnięciem. W przypadku dachu z pełnym deskowaniem musimy pamiętać, by podczas montowania pierwszej warstwy wełny zostawić szczelinę wentylacyjną. Jej wielkość zależy od długości połaci dachowej – im dłuższa połać, tym większa powinna być szczelina. Standardowo połać dachu w domach jednorodzinnych nie przekracza 5 m i w takim przypadku zostawiamy ok. 2-3 – centymetrową szczelinę drożną w okapie i w kalenicy.

Kolejnym krokiem jest montaż drugiej warstwy ocieplenia. Po rozwinięciu rolki całą matę nabijamy na wieszaki prostopadle do krokwi. Po ułożeniu drugiej warstwy wełny na wieszaki zapinamy profile stalowe. Następnie na całą płaszczyznę montujemy (zaczynając od dołu) folię paroizolacyjną z min. 10 – centymetrowym zakładem, mocując ją do profili za pomocą dwustronnej taśmy klejącej. Na tak zaizolowanej powierzchni układamy płyty gipsowo-kartonowe.

Jak ocieplić dach skośny? – film instruktażowy

Jeżeli masz jakieś wątpliwości, obejrzyj nasz film instruktażowy pokazujący krok po kroku, jak ocieplić dach skośny.

Energooszędność przez cały rok

Podstawowym produktem, po jaki musi sięgnąć inwestor, jest oczywiście wełna do ocieplenia dachu/poddasza –  oferujemy ją Klientom w znakomitych cenach. Reszta jest w rękach fachowców, którym powierzymy prace. Warto jednak pozyskać pewne informacje na temat planowanych prac. Łatwiej będzie wtedy wymagać od zatrudnianych specjalistów, aby wykonali wszystko rzetelnie. Polecane warianty Climowool DF33 czy też DF35 to nie tylko świetna wełna na ocieplenie poddasza. To także gwarancja optymalnej regulacji temperatury.

Pierwszą warstwą do docieplania może być mineralna wełna szklana climowool:DF33lub DF35 o grubości odpowiadającej wysokości krokwi pomniejszonej o 3 cm na szczelinę wentylacyjną (w przypadku pełnego deskowania). Według projektów będzie to najczęściej grubość 150 mm. Z kolei do izolacji drugiej warstwy można zastosować wełnę climowool DF33 lub climowool DF35 o grubości 100 mm. Wskazane produkty są gwarancją najbardziej satysfakcjonujących rezultatów – zamontowana izolacja pozwala zaoszczędzić 3000 kWh w ciągu roku! Warto dodać, że nowo powstające domy – budowane według obowiązujących w Polsce przepisów – powinny zużywać rocznie od 90 do 120 kWh/m2. Natomiast zużycie energii w starym budownictwie sięga ponad 200 kWh/m2.

Właściwie dobrana izolacja termiczna poddasza sprawia, że w lecie temperatury nie będą wysokie. W przeciwnym razie na poddaszu w słoneczny dzień nie dałoby się wytrzymać. Nie chodzi więc tylko o to, aby było ciepło zimą, ale też chłodno w upalny czas. Biorąc pod uwagę fakt, że z pomocą Climowool i naszych materiałów koszt ocieplenia poddasza wełną mineralną nie jest wysoki, taka inwestycja jest opłacalna. Docieplenie poddasza zapewnia więc znaczną redukcję kosztów ogrzewania domu oraz wprowadza zrównoważony, zgodny z normą poziom eksploatacji energii cieplnej.