PROBLEM: Zamokła wełna mineralna

Jak wysuszyć wełnę mineralną z wody?

Wełna mineralna to bardzo popularny materiał, używany do izolacji budynków – zarówno termicznej, jak akustycznej. Doskonale chroni przed hałasem, zimnem, a nawet nadmiernym gorącem. Wełnę mineralną wykorzystuje się do ocieplania dachów oraz izolacji ścian i stropów. Materiał ten posiada niewątpliwie wiele zalet, ale trzeba na niego uważać. Wełna mineralna źle znosi wilgoć. Lepiej więc, aby nie miała żadnego kontaktu z wodą. Suszenie wełny mineralnej bywa problematyczne.

O zaletach wełny mineralnej można mówić długo. To doskonały materiał izolacyjny, jeden z najpopularniejszych, jakie są wykorzystywane w budownictwie. Wełna mineralna sprawia, że nasz dom jest bardziej cichy, dzięki czemu możemy odpocząć w spokoju. Zimą chroni nas przed chłodem, a latem przed gorącem. Decydując się na montaż wełny mineralnej, musimy jednak wiedzieć, że materiał ten źle reaguje na wodę i wilgoć. Oczywiście, pewnych sytuacji trudno jest uniknąć. Dlatego warto wiedzieć, jak wysuszyć wełnę mineralną.

Wełna mineralna a woda

Wpływ wody na wełnę mineralną jest zdecydowanie negatywny. Wilgoć sprawia, że przestaje ona spełniać swoje zadanie, np. zamiast izolować przewodzi ciepło. Nawet niewielka ilość wody może sprawić, że wełna mineralna straci swoje właściwości izolacyjne. Zmoczony materiał źle wpływa także na drewno, które znajduje się w jego sąsiedztwie. Wełna mineralna w połączeniu z wodą może spowodować uszkodzenie konstrukcji budynku, czego na pewno byśmy nie chcieli. Walka „wełna mineralna a woda” będzie rozstrzygnięta na korzyść tej drugiej. Lepiej jest nie podejmować rękawicy. Nie zawsze jednak możemy to zrobić.

Wpływ wody na wełnę mineralną – kiedy może zaistnieć problem?

Komplikacje, jakie niesie kontakt zamontowanej wełny mineralnej z wodą, mogą pojawić się w przypadku nieprawidłowo wykonanej wentylacji dachu (np. źle osłonięta szczelina wentylacyjna), jego uszkodzenia lub nieszczelności. Wpływ może mieć także wadliwa instalacja lub źle położona folia. Zanim zamontujemy materiał izolacyjny, lepiej więc zawczasu upewnić się, że wszystko zostało prawidłowo wykonane. Dobrze będzie, jeśli nie przekonamy się, co daje połączenie wełna mineralna, a woda. Może się jednak zdarzyć, że jest już za późno.

Jak rozpoznać, że wełna mineralna weszła w reakcję z wodą? Jeśli nasze rachunki za ogrzewanie staną się wyższe, w pomieszczeniu wyczuwalna będzie wilgoć, a naszym oczom zaczną ukazywać się zacieki lub pleśń, to sygnał, że materiał izolacyjny uległ zmoczeniu. Biorąc pod uwagę, jak negatywny jest wpływ wody na wełnę mineralną, lepiej zwracać uwagę na te znaki i podjąć natychmiastowe kroki zaradcze.

CZYTAJ PODOBNE: Jak wykonać ścianki działowe z płyt GK?

Suszenie wełny mineralnej?

Zanim podejmiemy się jakichkolwiek prac remontowych musimy wiedzieć, że pod żadnym pozorem nie można montować mokrej wełny mineralnej. Jeśli materiał ten ulegnie zmoczeniu podczas transportu lub składowania, należy od razu go rozłożyć i dać czas, aby wysechł. Może to trwać dość długo. Więcej czasu stracimy jednak na usuwanie problemów, jakie przyniesie montaż mokrego materiału izolacyjnego.

Wełna mineralna często jest hydrofobizowana, co sprawia, że szybciej wyparowuje z niej wilgoć. Nie zawsze to jednak wystarczy. Długotrwałe lub silne działanie wody, może wyrządzić szkody. Wełna mineralna nie jest zamkniętą strukturą. Wilgoć może dostać się pomiędzy włókna. Plus jest taki, że po zamoknięciu wełna mineralna nie traci swoich właściwości na stałe. Trzeba jednak wiedzieć, jak prawidłowo przeprowadzić suszenie.

Jak wysuszyć wełnę mineralną?

Suszenie wełny mineralnej może trwać długo. Są jednak sposoby, aby ten proces nieco przyspieszyć. Wełnę mineralną należy rozłożyć w suchym miejscu, najlepiej w temperaturze powyżej 20◦C. Czas suszenia będzie trochę krótszy, jeśli w pomieszczeniu, w którym znajduje się materiał, wywołamy ruch powietrza. Pomóc mogą specjalistyczne dmuchawy.

Dużo większy problem będziemy mieć, jeśli odkryjemy, że wilgoć wkradła się do już założonej wełny mineralnej. Nie możemy liczyć na to, że materiał wyschnie sam. Prędzej zaczną zachodzić w nich procesy gnilne. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest zdemontowanie wełny mineralnej, jej staranne wysuszenie i ponowne założenie. To czasochłonny i pracochłonny sposób, ale jedyny skuteczny. Tylko dzięki dokładnemu suszeniu wełny mineralnej możemy całkowicie pozbyć się wilgoci.

Wszelkie informacje na temat rodzajów wełny mineralnej, jej ceny, utylizacji i sposobów użytkowania możemy uzyskać w firmie Climowool.pl – lidera wśród producentów izolacji z wełny mineralnej.