Wata szklana/wełna mineralna: szkodliwość?

Mineralna wełna szklana to zupełnie inny materiał. W przeciwieństwie do waty szklanej ma długie włókna szklane, specjalnie zaburzane w procesie produkcyjnym. Dzięki temu jest bezpieczna i nie kaleczy. Mineralna wełna szklana to obecnie jeden z najlepiej przebadanych materiałów do izolacji.

Bardzo ważną rolę w budownictwie odgrywają materiały. Dobór właściwych nie tylko gwarantuje wytrzymałość i żywotność konstrukcji, ale często świadczy również o bezpieczeństwie użytkowników oraz ich komforcie. Wełna mineralna i szklana to jednen z powszechnie używanych materiałów, które gwarantują izolację cieplną, akustyczną, a ich właściwości ognioodporne zmniejszają ryzyko zagrożenia podczas pożarów. Warto jednak przyjrzeć się bliżej specyfikacji produktu – szkodliwość naszej waty szklanej jest niska, ponieważ materiał jest pochodzenia mineralnego, otrzymywany z piasku kwarcowego, stłuczki szklanej z dodatkiem skał: dolomitu, wapnia i garbo. Jednak podczas izolowania obiektu należy uważać na watę. Lepiej mieć na sobie szczelne ubranie, rękawiczki i okulary, aby drobinki wełny nie wbijały się w skórę i nie dostawały do oczu oraz płuc.

Wata szklana – właściwości i szkodliwość

Jeśli chodzi o materiał izolacyjny, jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców jest wata szklana. Szkodliwość nie dotyczy samego wyściełania ścian czy dachu, ponieważ wełna nie zagraża zdrowiu ani bezpieczeństwu użytkowników. Climowool jest gwarancją wysokiej jakości produktów znajdujących zastosowanie w budownictwie. Spełniają warunki bezpieczeństwa, dzięki czemu jesteśmy przekonani o braku szkodliwości i wpływu na zdrowie człowieka. W pomieszczeniu izolowanym watą szklaną mogą bez problemu przebywać także dzieci, tym bardziej, że materiał ma właściwości termoizolacyjne i pomaga utrzymać stałą temperaturę we wnętrzu, a przy tym nie jest łatwopalny. To najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o wyściełanie ścian czy dachów. Climowool jest tutaj gwarancją jakości i niezawodności – powszechnie wykorzystywane produkty są bezpieczne i doskonale spełniają swoją funkcję.

Dla pełnego bezpieczeństwa

Szkodliwość wełny mineralnej jest znikoma, gdy ściany zostają już nią pokryte, natomiast podczas pracy z materiałem trzeba na niego używać. Zasady BHP nie określają jasno przepisów regulujących stosowanie wełny, jednak można odnieść się do ogólnej reguły, aby odpowiednio zabezpieczyć swoje ciało, nosząc odzież ochronną i inne elementy zwiększające nasze bezpieczeństwo (jak gogle czy maseczki). Wełna mineralna sama w sobie nie jest szkodliwa, natomiast organizm może różnie różnie na nią reagować – może zdarzyć się tak, że wióry zaczną drażnić skórę i będą przyczyną kaszlu. To jednak kwestia wysoce indywidualna. Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia WHO i paryskiej agencji IARC wełna mineralna jest bezpieczna podczas montażu.

Wełna mineralna – szkodliwość i zasady pracy z nią

Aby zapobiec ewentualnym problemom wynikającym z kontaktu z wełną, należy przestrzegać zasad prawidłowej pracy z nią. Przede wszystkim należy mieć na sobie luźną odzież ochronną, a przycinanie materiału powinno odbywać się w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Należy również zabezpieczyć górne drogi oddechowe maseczką ochronną, a po skończonej pracy należy dokładnie przemyć twarz i dłonie oraz wyczyścić pomieszczenie.