Ocieplanie domu – komfort mieszkania

Najlepszym sposobem na zapewnienie odpowiedniego poziomu termoizolacyjnego domu jest skuteczny system ocieplania budynku, uwzględniający izolację podłóg, ścian i dachu.

Właściwe ocieplenie budynku pozwala zachować odpowiednią gospodarkę termiczną domu, czyli utrzymać prawidłową temperaturę w zimie oraz uniknąć wysokiej temperatury latem (zwłaszcza na poddaszu). Dobre ocieplenie zapewnia tym samym optymalne koszty ogrzewania i zapobiega zwilgoceniu pomieszczeń. Utrata energii następuje między innymi przez nieprawidłowy system izolacyjny budynku. Najważniejsze elementy domu do ocieplenia to dach, ściany zewnętrzne i posadzka parteru, ponieważ to one pochłaniają najwięcej energii. Dach i ściany to straty nawet do 30%, podłoga z kolei – do 15%. Dlatego te elementy konstrukcyjne wymagają szczególnej uwagi i możliwie najwyższej jakości oraz grubości warstwy izolacji termicznej. Wybór wełny mineralnej oraz poprawna instalacja materiału to czynniki, które mają bezpośredni wpływ na zwiększenie energooszczędności budynku.

Wełna mineralna

Najważniejszym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę przy zakupie materiału termoizolacyjnego – wełny mineralnej, jest współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ). Współczynnik przewodzenia ciepła mówi, ile ciepła przenika przez materiał i czy jest on dobrym izolatorem. Im jest niższy, tym lepszy materiał izolacyjny.

Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest opór cieplny materiału (R), który z kolei wynika z grubości wełny i jej współczynnika przewodzenia ciepła. W tym przypadku im wartość jest wyższa, tym lepsza jest izolacja. Bardzo ważna jest więc grubość izolacji – obecnie optymalną grubością stosowaną w budownictwie jest ok. 25 cm wełny o dobrym współczynniku przewodzenia ciepła. Musimy również pamiętać, że izolujemy zawsze w układzie dwuwarstwowym.

Wełna mineralna climowool

Wełna mineralna marki climowool ma optymalne parametry termoizolacyjne zapewniające odpowiedni poziom energooszczędności budynku. Charakteryzuje się dużą sprężystością oraz doskonałymi współczynnikami przewodzenia ciepła (np. climowool DF33 λD = 0,033). Maty i płyty z mineralnej wełny szklanej spełniają też pozostałe wymogi stawiane nowoczesnym materiałom izolacyjnym. Odznaczają się wysoką odpornością na wilgoć, miękkością i stabilnością wymiarową oraz prostotą obróbki bez uciążliwych strzępień. Są to wełny bezzapachowe oraz ekologiczne, stosowane do ocieplania dachów skośnych oraz ścianek działowych. Zapewniają nie tylko skuteczną ochronę cieplną, ale również akustyczną i przeciwpożarową.