Dziś każdy może łatwo obliczyć współczynnik przenikania ciepła dla określonej przegrody budowlanej. Dzięki aplikacji opracowanej przez doświadczonych specjalistów z Climowool da się to zrobić naprawdę szybko i bez angażowania w to dodatkowych programów ani innych narzędzi. Naszą aplikację wystarczy pobrać na smartfon z systemem operacyjnym iOS lub Android. Warto przy tym wiedzieć, czym w gruncie rzeczy jest WPC i jak wygląda obliczanie współczynnika przenikania ciepła w praktyce. Trzeba też pamiętać, że aktualne wymogi związane z WPC pojawiają się zazwyczaj w kontekście najczęściej wykorzystywanych izolatorów. Wata szklana wpływa na współczynnik przenikania ciepła podobnie jak wełna mineralna. Zawsze określa się go indywidualnie do warstwy izolacji. Oddzielnym zagadnieniem są montowane w pomieszczeniach drzwi i okna. Jak to wygląda w szczegółach? Zachęcamy do lektury!

Czym tak naprawdę jest WPC?

Najczęściej ogólną wartość współczynnika określa się literami U lub k. Chodzi w nim o to, aby określić zakres przenikania ciepła przez określony typ przegrody termicznej. Z praw fizyki wynika, że im mniejszy jest współczynnik, tym lepiej izolowana jest dana przegroda. W realiach prac budowlanych najbardziej interesuje nas z reguły współczynnik przenikania ciepła dla ścian. Ten bywa odmienny w zależności od grubości ściany oraz tego, jaki izolator zastosowano i w jakiej ilości. Sięgając po naszą aplikację, można łatwo i szybko określić, jak gruba powinna być warstwa izolacji.

  • sprawdź, ile wełny potrzebujesz na swój dach
  • oblicz współczynnik przenikania ciepła
  • dowiedz się, czy Twoja izolacja jest zgodna z normami

Jak prawidłowo odczytać wartość WPC?

Współczynnik przenikania ciepła wyrażany jest jako jednostka W/(m2·K). Określa on skalę przepływu ciepła przez powierzchnię jednostkową przegrody (na przykład ściany) przy założeniu, że po obu jej stronach panuje różnica temperatury wysokości 1 Kelvina. Jeśli znamy współczynnik U, możemy stwierdzić, ile ciepła przenika ścianami i jakie straty się z tym wiążą. Będzie też z tego wynikać, ile izolacji trzeba zamontować i po jakim czasie zwrócą się poniesione nakłady. Inwestując na przykład w dom, warto zawsze patrzeć w przyszłość. Im efektywniejszą izolację zamontujemy dzisiaj, tym niższe będą wydatki na ogrzewanie w kolejnych latach.

Jak oblicza się WPC?

Jeżeli chcemy wiedzieć, jak wygląda współczynnik przenikania ciepła, kalkulator od Climowool pozwala uzyskać niezbędną wiedzę błyskawicznie i bez wysiłku. Nie każdy jednak rozumie matematyczne podstawy stojące za tymi wartościami. Trzeba pamiętać o tym, że trochę inaczej określa się WPC dla ścian, dachów, podłóg czy stolarki okiennej i drzwiowej. Współczynnik przenikania ciepła i norma z nim związana są więc zmienne dla poszczególnych elementów w budynkach. Jednym z kryteriów branych pod uwagę w obliczeniach jest skuteczność poszczególnych typów izolacji. Wiąże się z tym współczynnik λ, który odnosi się nie tylko do wełny czy styropianu, ale też ścian.

Od czego zależy WPC?

Należy mieć na względzie, że współczynnik przewodzenia lambda, choć jest powiązany z WPC, nie oznacza tego samego. Ta wartość informuje nas o tym, jaką ochronę cieplną zapewnia konkretny materiał, na przykład beton strunowy. Jednakże ściany wykonane z tego samego materiału, który posiada określony współczynnik lambda, mogą mieć inny współczynnik przenikania ciepła. Przyczyna jest prozaiczna – ściany różnią się grubością, a współczynnik λ trzeba przez nią podzielić. Wpływ na końcowy rezultat obliczeń ma także rodzaj izolacji i jej ilość.

Większy czy mniejszy WPC?

Zasada jest prosta – im mniej wynosi współczynnik przenikania ciepła, tym lepiej dla nas. Niska wartość oznacza, że ciepła na zewnątrz ucieka niewiele. Nieco wyżej wspomnieliśmy o ustalanych w tym zakresie normach, odmiennych dla różnych „składników” budynku. Współczynnik przenikania ciepła ściany jest siłą rzeczy najczęściej przywoływanym. Sugerowane wartości z roku na rok są obniżane, co oznacza, że inwestorzy powinni budować z coraz większym naciskiem na energooszczędność i efektywną izolację termiczną. Związany z WPC współczynnik λ (lambda) odnoszący się do materiałów budowlanych także powinien być jak najniższy.

WPC – jak wyglądają i jak będą wyglądać normy?

W latach 80. XX wieku wartość U dla ścian zewnętrznych miała wynosić 1,16 W/(m2·K), natomiast pod koniec roku 2016 wyniosła już tylko 0,25 W/(m2·K). W roku 2017 ustalono, że pożądany wskaźnik to 0,23 W/(m2·K), a od 2021 roku ma on wynieść 0,20 W/(m2·K). Pokazuje to jasno tendencję, która w tym zakresie panuje. Projektując domy mieszkalne oraz inne budynki, trzeba uwzględniać większą ilość izolacji lub sięgać po izolatory o najwyższej możliwej skuteczności. Warto rozważyć uprzedzenie zmiennych norm i wybieranie takiej technologii, jaka będzie bardziej energooszczędna aniżeli wynika to z prognozowanych wskazań na najbliższe lata.

Okna i drzwi – jaki mają wpływ na WPC?

Na temat okien i drzwi oraz ich związków z współczynnikiem U wspominaliśmy już powyżej, ale warto przyjrzeć się temu zagadnieniu z nieco większą uwagą. Wiadomo już, że normy dla stolarki okiennej i drzwiowej są inne niż dla ścian. Kwestia jest istotna, ponieważ oknami i drzwiami z pomieszczeń może uciekać spora ilość ciepła. Maksymalny wskaźnik WPC dla okien i drzwi balkonowych wynosi 1,1 W/(m2·K). Nieco inaczej sprawy mają się odnośnie okna dachowego – tu wskaźnik określono jako 1,3 W/(m2·K). Zewnętrzne drzwi prowadzące do pomieszczenia to 1,5 W/(m2·K). Oczywiście podane wartości dotyczą stolarki montowanej w pomieszczeniach ogrzewanych. Okna są tu szczególnie złożonym aspektem. Na ich walory termiczne wpływają typ szyb, ramy okienne i sposób ich łączenia, a także jakość montażu. Celem uniknięcia mostków termicznych wskazane jest stosowanie trójwarstwowej techniki uszczelniania.

Wiodące materiały izolacyjne a WPC

Najbardziej popularną na europejskim rynku izolacją budowlaną jest dziś wełna mineralna. To ogólne określenie, które poniekąd weszło do języka potocznego. Kryją się za jednak za nim dwa odmienne produkty. Jednym jest wełna szklana, a drugim skalna. Mają one bardzo zbliżone własności termiczne, a więc podobny współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Jednakże ich cechy fizyczne są już odmienne. Wełna szklana posiada niską gęstość i wagę, łatwo wypełnić nią przestrzenie pomiędzy krokwiami dachowymi i uformować w pożądany sposób. Skalna z kolei waży więcej, jest bardziej odporna mechanicznie. Nadaje się więc do ocieplania ścian zewnętrznych metodą lekką mokrą. Wykorzystując aplikację kalkulatora od Climowool, można precyzyjnie określić WPC dla wszystkich typów izolacji w połączeniu z konkretnym materiałem budowlanym.

Kontakt

Gdzie kupić

Znajdź najbliższego dystrybutora produktów climowool.